Podział technik judo

Jigoro kano, twórca judo, wymyślił a później usystematyzował i podzielił chwyty judo na trzy duże grupy technik. Waza (po japońsku technika) zostały podzielone na: Nage waze, Katame waze oraz Atemi waze.

1. Nage Waza: Techniki w stójce – rzuty

By prawidłowo wykonać technikę nage waza trzeba wytrącić przeciwnika z równowagi. Na poprawnie wykonany rzut składa się parę elementów. W pierwszej kolejności trzeba złapać odpowiedni uchwyt (jap. Kumi kata), by móc kontrolować rywala. Następnie do wytrącenia równowagi niezbędne jest wychylenie (jap. Kuzushi) poprzez szarpnięcie, popchanie lub pociągnięcie przeciwnika w odpowiednim kierunku. Gdy przeciwnik straci kontrolę wchodzimy (jap. Tsukuri) do rzutu poprzez zastawieni drogi nogą, biodrem, stopą, ręką, tak by w konsekwencji przewrócić go na plecy (Rzut- jap. kake). Do rzucenia przeciwnika w trakcie walki istotne jest szybkość, siła, odpowiedni timing, a nawet reakcja przeciwnika.

Harai goshi łukasz Golus

Nage Waza dzielimy na 2 duże grupy technik: Tachi waza i Sutemi Waza

Wszystkie rzuty w pozycji stojąc z zachowaniem własnej równowagi ciała nazywamy TACHI WAZA. Do tej grupy zaliczamy techniki:

  • KOSHI WAZA – Techniki biodrowe
  • TE WAZA – Techniki ręczne
  • ASHI WAZA – Techniki nożne

Rzuty poświęcenia, w których by pokonać przeciwnik, trzeba utracić własną równowagę ciała nazywamy SUTEMI WAZA. Do tej grupy zaliczamy:

  • MA SUTEMI WAZA – Techniki rzutów poświęcenia, w których rzucający upada na plecy.
  • YOKO SUTEMI WAZA – Techniki rzutów poświęcenia, w których rzucający pada na bok.

2. Katame Waza: Techniki obezwładniające w parterze

Techniki obezwładniające przeciwnika, do których zaliczamy trzymania, duszenia oraz dźwignie. Trzymania polegają na unieruchomieniu przeciwnika na plecach przez odpowiednią długość czasu. Duszenia można wykonać poprzez uciskanie krtani lub tętnicy szyjnej, krawędzią przedramienia, kołnierzem, lub nogami. Dźwignie w judo stosuje się tylko na staw łokciowy. Dozwolone jest wyłamywanie i wykręcanie.

  • KANSTETSU WAZA – Techniki dźwigni, które stosuje się wyłącznie na staw łokciowy. Techniki te polegają na wyłamywaniu lub wykręcaniu ręki przeciwnika do momentu podania.
  • OSAEKOMI WAZA – Techniki trzymań polegają na unieruchomieniu przeciwnika na na jego plecach przez określony czas.
  • SHIME WAZA – Techniki duszeń polegają na naciskaniu przedramieniem, kołnierzem lub nogami tętnicy szyjnej do momentu poddania się przeciwnika.

3. Atemi Waza: Techniki uderzeń, kopnięć i ciosów.

Grupa ta została wykluczona ze sportowego Judo i praktykuje się ją jedynie w tradycyjnej formie kata.

Pin It on Pinterest